Renowacja grobowców zasłużonych księży proboszczów z Liszek

Historia Liszek oraz historie mieszkańców stale przeplatają się w naszej pracy. Nie tak dawno przeprowadzaliśmy renowacje pomnika ofiar pacyfikacji 4 lipca 1943 r. w Liszkach. Teraz pragniemy Państwu przedstawić rezultaty renowacji grobowców zasłużonych księży proboszczów z Liszek: Ks. Andrzeja Bańskiego oraz Ks. Andrzeja Parysia. Wcześniej jednak zapraszamy do zapoznania się z krótką biografią obu księży.

Ks. Andrzej Bański

Proboszcz parafii od 1881 roku

Urodzony 3 listopada 1846 roku w Swarzowie. Studia teologiczne skończył w Tarnowie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1873 roku. Pełnił posługę wikariuszową w Lubzinie, Skawinie, Oświęcimiu i Włosienicy. Pierwszy raz stanął na czele parafii w Mogilanach. Za zgodą biskupa krakowskiego przeniósł się do parafii w Liszkach, gdzie przez wiele lat posługi starał się upiększyć i uposażyć świątynię. Ks. Andrzej Bański był również założycielem kroniki i jej pisarzem. Zmarł w 1917 roku. Jego grób znajduje się na cmentarzu parafialnym w Liszkach.

Ks. Andrzej Paryś

Proboszcz parafii w Liszkach od 23 lutego 1918 r.
Ks. Andrzej Paryś urodził się 8 sierpnia 1882 roku w okolicach Jasła. Teologię studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim. 8 lipca 1906 roku otrzymał święcenia duszpasterskie. Swoją pierwszą posługę pełnił w parafii św. Bartłomieja w Morawicy. W czasie pierwszej wojny światowej zaangażowany był w tworzenie organizacji młodzieży katolickiej. Parafię w Liszkach objął 23 lutego 1918 roku. Okres jego urzędowania to prawdziwy czas rozkwitu parafii i kościoła, który doczekał się gruntownego remontu, dzwonów, witraży oraz organów. Jedną z jego zasług jest również przyłączenie kościoła do sieci elektrycznej po II Wojnie Światowej. Ks. Andrzej Paryś zmarł 5 sierpnia 1949 roku. Spoczął obok ks. Andrzeja Bańskiego na cmentarzu parafialnym w Liszkach.

Dokładna lokalizacja miejsca spoczynku

Zamieszczamy mapkę, która zawiera dokładne miejsce spoczynku księży proboszczów na cmentarzu parafialnym w Liszkach. Aktualnie oba grobowce po renowacji zwieńczone są dużymi, jasnymi rzeźbami Jezusa i Maryi(w galerii poniżej znajdą Państwo aktualne zdjęcia), które bardzo wyróżniają się na tle innych nagrobków.

GROBOWCE PRZED RENOWACJĄ

GROBOWCE PO RENOWACJI